Deprese

Deprese se projevuje především přetrvávajícím smutkem a pokleslou náladou, která nereaguje na vnější okolností. Tato nálada je také provázena výrazným snížením zájmů a schopnosti prožívat potěšení z aktivit, které dříve daného člověka bavily. Daný jedinec se může cítit zvýšeně unavený i po vydání minimálního množství energie, do ničeho se mu nechce a do každé činnosti se musí přemlouvat.

 

Vedlejšími příznaky deprese jsou například ztráta chuti k jídlu, nebo naopak její zvýšení a s tím související ztráta váhy/přibývání na váze, zhoršený spánek a buzení se časně ráno nebo naopak zvýšená spavost, psychomotorické zpomalení (člověk je celkově pomalejší), může se objevit také snížení libida.

 

Deprese se dělí na lehkou, středně těžkou a těžkou. Při opravdu těžké depresivní poruše se může deprese zkomplikovat psychotickými příznaky – ty se mohou projevovat například jako halucinace (člověk slyší hlasy, které jiní neslyší, vidí, co jiní nevidí apod.) či bludy (člověk je nevývratně přesvědčený o nějaké skutečnosti, například, že způsobil zkázu celého lidstva). 

 

Někdy se stává, že člověk kromě deprese prožívá rovněž různé stavy úzkosti (proklik na úzkost). Pokud se úzkost a deprese vyskytují současně, ale zároveň ani jedna diagnóza není dostatečně silná na to, aby byla diagnostikována sama o sobě, bavíme se o tzv. smíšené úzkostně-depresivní poruše. Ta se projevuje jak symptomy deprese, tak úzkosti.


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články