Základní pravidla bezpečného užívání psychedelik

Psychedelika patří  v obecné rovině k velmi bezpečným látkám. Těmi nejběžněji užívanými se prakticky nelze předávkovat (rizikové dávky leží až ve stovkách či tisících běžných dávek) a podle velkých statistických studií nemají významné tendence vyvolávat dlouhodobé duševní problémy. Přesto je ale důležité i u nich dbát na snižování rizik.

Povědomí o látce

Vůbec nejdůležitější je dobře znát charakteristiky dané látky, tedy jak se dávkuje, jaké vyvolává efekty, jak dlouho působí, v jakých kombinacích je riziková a podobně. Povědomí o nich samo o sobě eliminuje velkou část nebezpečí obecně spojených s užíváním jakýchkoliv psychoaktivních látek. Pokud má člověk v rodině nějakou historii psychóz či jiných vážných duševních onemocnění, neměl by psychedelika užívat bez konzultace s psychiatrem.

Set a setting

Zásadními koncepty jsou set a setting, popsané v samostatném hesle. Ve zkratce jde o nastavení mysli, se kterým člověk vstupuje do prožitku, a o fyzické prostředí, ve kterém k užívání dochází. Většina rizik psychedelik se pojí právě k těmto dvěma věcem.

Kdo je trip sitter

Jelikož psychedelika podle studií prakticky nezpůsobují vážné duševní problémy, jsou jejich hlavní rizika behaviorální – člověk může ve stavu neúplné kontroly nad sama sebou například někam spadnout či si nějak jinak ublížit. Proto je důležité mít takzvaného trip sittera, tedy osobu, jež je sama střízlivá a o uživatele psychedelik se postará v případně vypuknutí potíží. Rovněž mu slouží jako kotva k realitě, na kterou se může vždy obrátit, pokud se v prožitku vyskytne něco nepříjemného.

Zásadní role integrace

Po zážitku je důležité provést správnou integraci – tedy pořádně začlenit jeho obsah do svého života tak, aby byl prožitek dlouhodobě přínosný a ne traumatický. Integraci rovněž věnujeme samostatné heslo.


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články