DMT

DMT představuje jedno z nejtypičtějších a nejužívanějších psychedelik. Přirozeně se vyskytuje v mnoha druzích rostlin rostoucích v řadě oblastí světa. V Amazonii má  však dlouhou historii tradičního užívání původními obyvateli.

 

Klasickou metodou jeho konzumace je kouření či šňupání, protože při orálním podání jej příliš rychle rozkládají tělesné enzymy zvané monoaminooxidázy (MAO), jež tělo používá pro metabolizaci přebytečných neurochemikálií. Přidání inhibitorů těchto enzymů, takzvaných IMAO, jež lze také nalézt v řadě rostlin, ovšem orální cestu umožňuje. Typickým příkladem takové kombinace je amazonský nápoj ayahuaska.

 

Jde o silné psychedelikum, schopné podobně jako psilocybin nebo LSD vyvolávat plnou škálu psychedelických prožitků, například různé vizuální efekty se zavřenýma i otevřenýma očima, výrazné posílení prožívaných emocí, zvláštní pocity po těle a v případě požití vyšších dávek i vrcholné mystickými stavy, například oceánskou bezbřehost. Oproti ostatním psychedelikům má výrazně vyšší tendenci (především pokud se kouří) vyvolávat prožitky přenesení se do jiného světa. Pokud se kouří, jeho účinky trvají řádově pouze minuty až desítky minut a jejich nástup je extrémně prudký a intenzivní. Pokud je užíváno v podobě ayahuasky, působí až kolem deseti hodin, s daleko mírnější dynamikou vzestupu a sestupu intenzity prožitku.

 

V současné době probíhají výzkumy DMT v léčbě rozličných duševních onemocnění a uvažuje se také o jeho využití ve zvládání Hortonova syndromu, což jsou extrémně silné migrény.


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články