Ibogain

Látka pocházející z ibogy (Tabernanthe iboga), keře rostoucího v Jižní Africe, tradičně užívaného kmeny vyznávající naboženství Bwiti jako medicína a pro zlepšení loveckých schopností. Stojí na pomezí více tříd a jde jej jen obtížně zařadit, často se ale zahrnuje mezi psychedelika, protože se jim svými účinky do značné míry podobá.

 

Vyvolává velmi intenzivní prožitky často trvající i několik dní, zahrnující silnou imobilizaci a nevolnost, různé vizuální a jiné smyslové efekty, komplexní vize, změny ve vnímání času, vhledy do nitra vlastní osobnosti a prožitky přesažení sebe sama a dosažení oceánské bezbřehosti a jednoty s kosmem a také sníženou schopnost spát i řadu dní po konci samotného prožitku. Oproti klasickým psychedelikům si s sebou nese více rizik, může vyvolávat srdeční problémy, především u osob, kteří se již s nějakými potížemi tohoto druhu potýkají.

 

V dnešní době je zkoumán především kvůli jeho významnému potenciálu v léčbě závislostí, například těch na opioidech, ale i jiných. Za tímto účelem se také široce užívá v různých více či méně undergroundových klinikách ve státech, kde zůstává legální, neboť na rozdíl od nejznámějších psychedelik nebyl nikdy výrazně rekreačně užíván, a proto unikl kriminalizaci konvencemi OSN.


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články