Ketamin

Látka formálně vzato nespadající mezi klasická psychedelika, která se však mezi ně někdy řadí v souvislosti konzervační zkratky. Patří mezi disociativa a v medicíně se rozsáhle používá k navození a udržení anestezie. Používá se obvykle v případě různých vážných invazivních operací. V psychiatrii se v subanestetických dávkách podává jako silné antidepresivum s výrazným antisuicidálním efektem.

 

Působí řádově nízké jednotky hodin a svými účinky se od psychedelik značně liší. Za účelem vyvolání změněného stavu vědomí se užívají subanestetické dávky, jež člověka odpojují od smyslů, ale neuvádějí jej ještě do plné anestezie. To vede k pocitům existence v prostoroprázdnu, někdy doplněnými rozličnými vizuálními efekty. Rovněž navozuje pocity euforie, tlumí kognitivní schopnosti a paměť, mění vnímání času a umožňuje prožívat významem nabité osobní vize.

 

Jelikož se ketamin v medicíně již používá, je výrazně snazší jej využít i k psychoterapii, neboť není nutné svádět složité legislativní boje. Vykazuje vynikající výsledky v boji s rezistentní depresí odolávajícím jiným metodám léčby a experimentuje se s jeho využitím i na další potíže, například poruchy příjmu potravy, obsedantně kompulzivní poruchu či posttraumatickou stresovou poruchu. U nás s ním začala jako vůbec první v Evropě léčit klinika Psyon na Bílé hoře.


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články