Touha udělat zásadní životní rozhodnutí po psychedelické zkušenosti

Psychedelika často ukazují skryté touhy a motivy lidského jednání, klientem jsou pak mylně interpretovány jako poslání a úkoly. Asi nejtypičtějším příkladem je ayahuasca, po které lidé často přicházejí za curanderem nebo na integrační sezení s výroky typu: “Ayahuasca mi řekla, abych se rozvedl se ženou; dal výpověď v práci; prodal veškerý majetek, odjel do Peru a stal se šamanem apod.” Zakázka integračních sezení pak často zní: “Ve vztahu máme problémy, ale jsem se svou ženou už deset let a máme spolu dvě děti, ale teď mi ayahuasca (nebo jiné psychedelikum) řekla, že bych jí měl opustit, že to není moje pravá láska…” Pokud bychom se drželi tohoto příkladu, výsledkem úspěšné integrace by mohlo být přeformulování z “ayahuasca mi řekla, abych se rozvedl” na “ayahuasca mi ukázala, jak moc jsem ve vztahu nespokojený.”

Na tomto místě stojí za to zmínit ještě jednu zásadní věc: ne vše, co psychedelika ukazují, je pravda. Ukážeme to na skutečném příkladu, který se stal v Peru

V menší vesnici žila rodina, která měla špatné vztahy se sousedem (byl to samotářský podivín a neměl rád děti z této rodiny). Jednou se stalo, že se chlapec z této rodiny nevrátil domů. Když byl pryč asi den, kmen vypil ayahuascu s cílem chlapce najít (což je v latinské Americe běžná praxe při hledání ztracených osob i věcí). Otec chlapce měl vizi, že chlapce zavraždil právě soused, a tak ještě pod vlivem látky šel a souseda zabil mačetou. O den později se objevil chlapec živý a zdravý s tím, že se ztratil v džungli a dva dny hledal cestu domů.

Sdílet článek

Podobné články