Úzkost

Úzkost patří stejně jako strach k běžným emocím. Jedná se o nepříjemný emoční stav, jehož příčinu nelze přesně určit. Od strachu se liší tím, že její předmět není zcela jasně ohraničený. Můžeme mít např. úzkost z toho, že se stane něco špatného, že selžeme, nebo že někdo ublíží někomu nám blízkému. 

 

Úzkost je často doprovázena četnými vegetativními příznaky, které mohou po delší době vést k únavě nebo vyčerpání. Takovými příznaky jsou např. svalové napětí, tlak na hrudi, pocit, že se nemůžeme dostatečně nadechnout, trávicí problémy (průjem, zácpa, zvracení), bolesti hlavy, roztěkanost, třes, pocení atd.

 

Úzkosti většinou nenastanou ze dne na den. Obvykle tomu předchází dlouhodobý stres, nedostatek odpočinku, špatný spánek a nezdravé stravování, ale i některé druhy léků. S úzkostí má zkušenost každý z nás, avšak ve chvíli, kdy nás úzkost začne omezovat v běžném každodenním životě, se už může jednat o některou úzkostnou poruchu. Mezi základní úzkostné poruchy řadíme panickou poruchu a generalizovanou úzkostnou poruchu.

 

Panická porucha se projevuje náhle vznikajícími a nepředvídatelnými záchvaty masivní úzkosti, které se pravidelně opakují nesouvisí přitom s žádnou specifickou situací. Délka takovéto ataky se pohybuje mezi 5 a 20 minutami a následně její projevy odeznívají.

 

Naproti tomu generalizovaná úzkostná porucha se vyznačuje všeobecnou a trvalou úzkostí. Mezi psychické příznaky patří obavnost, neustálý pocit ohrožení, strach z budoucnosti, pocity psychického vyčerpání a potíže s koncentrací. To vše je doprovázeno často bušením srdce, svalovým napětí, tenzí, suchostí v ústech či pocity závratí.


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články