Set a setting

Set a setting jsou termíny, které označují psychologické, sociální a kulturní parametry, jež formují výslednou psychedelickou zkušenost. Označují se rovněž jako extrafarmakologické proměnné psychedelické zkušenosti.

Co je set

Slovo set je zkráceninou původního výrazu mind set, které v překladu znamená mentální nastavení. Pod tímto názvem rozumíme osobnost, životní zkušenost, očekávání, přípravu k sezení a záměr, se kterým je psychedelikum požito. 

Co je setting

Setting pak znamená fyzické, sociální a kulturní prostředí, v němž je látka užita. V rámci settingu se rovněž zahrnuje přítomnost nebo nepřítomnost sittera, tedy osoby dohlížející na průběh sezení.

Set a setting je značně ovlivněn záměrem nebo kontextem sezení. Může se jednat o použití např. v rámci psychedeliky asistované psychoterapie, rituálního užití, rekreačního užití apod.

Teorie setu a settingu v komunitě zlidověla a v šedesátých letech se zaužívalo přísloví ohledně užívání psychedelik: “Užívej pouze ve správný čas, na správném místě a se správnými lidmi.”


Líbí se Vám co děláme?
Podpořte tento i další naše projekty.

PODPOŘIT PŘES DARUJME.CZ

Sdílet článek

Podobné články